+95424618515
mail@cihatsimsek.com

65 yaş üstü tapu devri nasıl yapılır?

Gayrimenkulde Doğru Sonuç-Emlak-Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ-Satılık-Kiralık-Daire-Remax

Gayrimenkuller, insanların bu dünyadaki en değerli mal varlıklarından biridir. Bunun en temel nedeni gayrimenkullerine bir ömür boyu çalışıp alın teri ile kazandıkları paralarla sahip olmaları ve onlarla süreç içerisinde bağ kurmalarıdır denebilir.

Güç bela sahip oldukları için de ömürlerinin sonuna kadar o mülklere sahip olmayı sürdürür, uzun ömürleri içerisinde kıtlık veya darlık yaşasalar da sahip oldukları mülkleri elden çıkarmamak için ellerinden gelen gayreti gösterirler.

Bu sırada büyüyüp her biri yuva sahibi olan hatta anne-baba olan evlatlarının, “ölmeden pay edelim” demelerine veya “bu mülkü satalım bir işe yatıralım” tarzı girişimci fikirlerine pirim vermez, o mülkü elde tutmak için çıkarılan her aykırı sesi daha gürleşmeden kısar, bertaraf ederler.

Zaman su misali akıp geçtiğinde, yaş kemale erip yıllar ardı ardına dizildiğinde ise hayat eldeki mülkü satmaya bir sebep çıkartınca karşılarına, mülkü pazara çıkartır müşteri peşinde koşar, mülklerini yüksek fiyattan elden çıkarmanın hesaplarını yaparlar.

Çabaları sonuca ulaşıp müşteri bulduklarında ise bu kez sağlıkları bozulmuş, yer yön duygusu kaybolmuş, zaman mefhumu yok olmuştur. Yetmezmiş gibi devlet de 65 yaşını geçtikleri için onları yaşlı sınıfına koymuş ve mülklerini satabilmeleri için bir takım şartlar getirmiştir ki aslında bu şartlar nihayetinde onları korumak içindir.

Bu elbette ki herkesin başına gelmeyebilir. Ancak yaşı çok ilerlemiş her insanın başına gelmiştir. Hal böyle olunca da müşteri bulunan mülkün satışı zora girebilir hatta imkânsız hale gelebilir. Bu durumda ne yapmak gerekir, böyle bir mülkü satmak ya da almak nasıl mümkün olabilir?

ÖNCE İLGİLİ TAPU MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURULMALI

Böyle bir mülkün satışı yapılacaksa öncelikle standart satış prosedürü izlenmeli, alıcı ve satıcı satış evrakları ile bulundukları yerdeki tapu müdürlüğüne satış için müracaat etmelidir.

Satışı yöneten memur tapu kütüğünü hazır edip akit odasında önlerine koyduğunda eğer yaşlı satıcı tapu memurunun yönelttiği sorulara cevap verebilir, yazmasını istediği ibareleri resmi evraklara kendi el yazısı ile yazabilirse satış sorun yaşanmadan gerçekleşecektir.

Ancak tüm bunların aksi yaşanırsa ve satışı yapan memur gerekli görürse yaşlı satıcıyı akıl sağlığı raporu alması ve işlemi yapmaya liyakati bulunan birine vekâlet vermesi için müdürlüğe en yakın ve bu hususta devlet tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü bir devlet hastanesine sevk edecektir.

Bu durumda yapmanız gereken belge ile sevk edildiğiniz devlet hastanesine vakit kaybetmeden başvurmak olacaktır.

ÖZEL HASTANELERDEN ALINAN RAPOR GEÇERLİ OLUR MU?

Tapudan sevk edilmeksizin devlet hastaneleri dışında bir kurumdan örneğin özel sağlık kuruluşlarından alınan raporla aynı gün noterden vekalet alabilirsiniz. Ve bu vekaletle tapu devrini de yapabilirsiniz. Ancak ileride alıcı ve satıcı taraflar arasında çıkabilecek bir ihtilaf halinde tapudan sevk edilmek suretiyle devlet hastanesinden alınan rapor yardımı ile alınan vekalet mahkeme nezdinde daha geçerli olacak, ileride satıcının varisleri arasında çıkabilecek her türlü ihtilaf durumunda mahkemelerce yeniden soruşturulmasına gerek duyulmayacaktır. Örneğin 5 çocuklu yaşlı satıcıya özel hastaneden akıl sağlığı raporunu aldınız ve bu raporla aynı gün noterden satıcının 1 oğluna vekalet de çıkardınız. Hemen ardından bu vekaletle tapuya müracaat edip mülkün tapu devrini de başarıyla gerçekleştirdiğinizi zannettiniz. Ancak bir sabah kapınıza gelen bir tebligatta şu ibareleri gördünüz; “Sahibi olduğunuz mülkün önceki sahibinin varisler tarafından açılan davaya davetlisiniz”. Bu ibare sizi şoka uğratacak ve hatta mülkün elinizden alınmasına doğru giden o soğuk ve rüzgarlı yola girmenize yol açacaktır.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU ALAMAZSAK NE OLUR?

Peki, gittiğimiz hastaneden akıl sağlığı raporu alamazsak ne olur? Üzülerek söylemeliyim ki bu durumda iş bir kayyum atanması için mahkemeye taşınacağından ve bu mahkemenin sonuçlanması biraz zaman alacağından bu satışı yapmak isizin için imkansız olabilir. Tabi alıcınız hiç sorun değil ne zaman olursa o zaman alırım mülkü diyerek vazgeçmiyorsa durum başka.

AYNI GÜN NOTERE GİTMEK ÖNEMLİ

Diyelim ki her şey yolunda gitti ve akıl sağlığı raporunu izlediğimiz prosedürel yollarla alabildik. Bu durumda ne yapmalıyız? Alınan rapor günlük olduğundan aynı gün bir notere gidip satışa vekalet edebilecek birine vekalet verilmesi ve bunun için de hastaneye sabah erken gidip öğleden önce raporun alınması, günün kalanında ise noterdeki işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Raporu aldığınız gün noterden vekâleti alamazsanız bütün işlemler başa saracaktır.

Özetleyecek olursak:

1-Önce ilgili tapu müdürlüğüne normal bir şekilde başvuru yapılmalı.

2-Eğer tapu memuru gerekli görürse sevk kağıdı ile akıl sağlığı raporu almaya ilgili hastaneye sabahtan gidilmeli.

3-Rapor alınır alınmaz aynı gün notere gidilmeli ve yaşlı satıcının önceden belirlenen birine vekaleti verdirilmeli.

4-Alınan vekâletle söz konusu tapu müdürlüğüne yeniden müracaat edilmelidir.


Şu husus akıldan çıkarılmamalı:

Özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınacak akıl sağlığı raporları ile değil tapunun gerekli görmesi ile sevk edeceği devlet hastanesinden vekalet alınarak satış yapılmalıdır.


AKIL SAĞLIĞI RAPORU NEDEN ÖNEMLİ

Satıcı iseniz akıl sağlığı raporu mülkünüzün sizin akıl sağlığından yoksun olmanızdan yararlanan kötü niyetli varisler ya da yabancı kişiler tarafından satılmasına engel olmaya yarar sağlar. Eğer alıcı iseniz de satıcının bu raporu alması, ilerde satın aldığınız mülkün sahibinin varisleri ile bir ihtilaf çıkmasını ve mülke yıllar sonra bu yaşlı mülk sahibinin varisleri tarafından el konulmasını engeller. O sebeple tapu memuru gerekli gördüğünde nereden çıktı bu prosedür diye düşünmek yerine söylenenleri harfiyen uygulamanız sizin yararınıza olacaktır.

65 YAŞA GETİRİLEN KORONA VİRÜS KISITLAMASI

Son dönemlerdeyse yeni bir durum daha yaşanmaya başlandı. Tüm dünyayı saran korona virüs salgını nedeniyle sizlerin de bildiği üzere 65 yaş üstü vatandaşların evlerinden çıkmaları kısıtlanarak özel izne bağlandı.

Dolayısıyla 65 yaş üstü olup da mülkünü satmak veya mülk satın almak isteyenler bunu nasıl yapacaklarını bilemeyebilir. O sebeple yazıyı noktalamadan önce bunun için de tavsiyelerimizi sıralayalım. Eğer 65 yaş üstü olduğunuz halde mülkünüzü satmaya mecbur iseniz tek çareniz tanıdığınız birine noter aracılığı ile vekâlet vermeniz ve bu vekâlet verdiğiniz kişi üzerinden satışı gerçekleştirmeniz. Tek çare diyoruz çünkü tapu yapacağım diye evden çıkmak için izin talep etseniz bile maalesef bu talebiniz kabul edilmeyecektir.

EVDEN ÇIKMADAN NASIL VEKALET VERİLİR

Peki evinizden çıkmadan vekalet vermenin yolları neler?

Bunun için de sokağa çıkma yasağı olmayan birini en yakın notere gönderip kendilerinden evinize gelmesini isteyebilirsiniz. Bu durumda noter size farklı bir tarife uygulayacak ve noterliğin en boş olduğu saatte evinize geleceklerdir. Eğer noter vekâleti alınacak kişinin akıl sağlığından şüphe ederse kendisinden akıl sağlığı raporu isteyebilir. Bu durumda 65 yaş üstü kişinin tapu devir işlemleri devletin kısıtlama kararının kalkmasından sonra alınacak akıl sağlığı raporu ile gerçekleşebilecektir.

Şimdilik bu konu hakkında dikkatinizi çekmek istediklerim bunlarla sınırlı.
Eğer konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa yazının altına yorum olarak ekleyebilir veya bana iletişim kanallarım üzerinden istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.
Şimdilik sağlıcakla kalın…

ÖNEMLİ NOT: BU YAZI YAZILDIĞI TARİH İTİBARİYLE YÜRÜRLÜKTEKİ KANUNİ PROSEDÜRLERİ İÇERMEKTEDİR. BU PROSEDÜRLERDE DEĞİŞİKLİKLER OLMUŞ OLABİLİR.

Cihat ŞİMŞEK
Gayrimenkul Danışmanı
Çekmeköy Taşdelen Bölge Uzmnanı
mail@cihatsimsek.com

5 cevap

 1. Atilla Çalışkan dedi ki:

  Cihat Bey, annem 70 yaşında , anneme ait bazı mülklerin henüz alıcısı yok, belki 3 ay belki 3 sene sonra satılacak. Ben annemden sağlık raporu eşliğinde vekaleti aldıktan sonra , o vekalet ile kaç ay süre ile işlem yapabilirim.

  • Cihat dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey, aldığınız vekalete bir süre koydurmaz iseniz hatta tam aksine süresizdir ya da ömür boyu ibaresi ekletirseniz vekaleti veren kişi sağ olduğu müddetçe siz aldığınız vekaleti istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Tabi vekaleti veren kişinin süresiz ibaresini vekalete yazdırmanıza izninin olması gerekir. Selamlarımla..

 2. Cengiz dedi ki:

  Merhaba Cihat bey, korona virus donemiylecalakali soru soracaktim, babam 70 yasinda disariya cikma yasagi var, noteri eve getirip vekalet verdirirsek gayrimenkulu o gun icerisinde satmamiz gerekir mi, yoksa vekalet suresiz oldugu icin istedigimiz zaman satisi yapabilirmiyiz? İyi calismalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir