+95424618515
mail@cihatsimsek.com

Tapu Kayıt Örneği Nedir, Nasıl Alınır?

Gayrimenkulde Doğru Sonuç-Emlak-Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ-Satılık-Kiralık-Daire-Remax

Her Tapum Var Diyeni Mülk Sahibi Zannetmeyin!

Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için önce tapu kaydı örneğini isteyin. Sonra el sıkışıp tapu müdürlüğüne gidin.

İster alıcı olun ister satıcı. Bir mülk alır veya satarken sadece mülk ilk tescil ettirilirken verilen eski tarihli tapu belgesi ile hareket etmeyin. Satıcı iseniz mahcup, alıcı iseniz mağdur olabilirsiniz.

TAPU KAYIT ÖRNEĞİ NEDİR, NEDEN GEREKLİDİR?

Peki nedir bu Tapu Kayıt Örneği, neden gereklidir ve nasıl alınır?

Tapu kaydı örneği bir mülkün adli sicil kaydı gibidir. İbraz edildiği tarihte ibraz edilen kişi veya kurumlara deyim yerindeyse mülkün şeceresini sayıp dökmektedir. Bu yönüyle de tapu kaydı örneği tapu belgesinden her zaman daha önemlidir.

Bu belge bize sahibi olunan mülkün üçüncü kişilere ispatında yardımcı olur. Bu üçüncü taraf bazen gerçek bazen de tüzel kişiler olabilir. Satıcı olarak üstümüze kayıtlı bir konutumuz olduğunu varsayalım. Bu konutu satılığa çıkardığımızda alıcı adayları tapu devri yapmadan önce mülkün gerçekten sizin üstünüze kayıtlı olup olmadığını daha resmi yollarla onlara ispatlamanızı isteyebilir. Ya da taşınmazınızı ipotek ettirerek bir ihtiyaç kredisine başvurduğunuzda ilgili banka elinizdeki tapu belgesini yeterli bulmayarak sizden tapu kaydı örneği isteyebilir.

Bu durumda aklınıza “Madem sahiplik bilgisini ispatlamamıza yarıyor, tapu belgesi neden yeterli olmuyor” diye bir soru gelebilir. Bu sorunun cevabı aslında tapu kaydı örneğinin barındırdığı bilgilerde gizli.

Bir mülk üzerinde sahipliğinizi sadece elinizdeki tapu belgesi ile ispatlayamıyorsunuz çünkü tapu belgeleri yapıldığı tarihi gösterir. Tapu devri yapılıp alındıktan sonra mülkünüzü bir başkasına satmış olabilir, ipotek ettirip üstüne kredi kullanmış olabilir veya mahkemece mülkünüzün satışına engel şerhler konulmuş olabilir. En acısı da bütün bunların olduğundan haberiniz bile olmayabilir.

İşte tapu kaydı örneği tam da bu gibi güncel bilgileri ibraz edildiği tarih itibariyle içerdiği için gereklidir. Yani tapu kaydı örneği adeta mülkünüzün adli sicil kaydı gibidir. Nasıl ki bir işe başvurduğumuzda kimlik ibraz etmemiz yeterli gelmiyor ve bizden hayat serüvenimizde kayda geçmiş bir sabıkamız olup olmadığını gösterir adli sicil kaydı isteniyor ise aynı o misal mülkümüzü satışa çıkardığımızda ya da üstüne kredi kullandığımızda üçüncü taraflarca mülkün güncel durumunun görülmesine aracılık etmektedir.

Tam da burada tavsiyem odur ki eğer bir mülke talip oluyor iseniz el sıkışmadan önce ve tabi tapu devri için ilgili müdürlüğe gitmeden önce –çünkü ciddi maddi zararlar doğurabilir ve mağdur olunabilir.- bu tapu kaydı örneğini satıcı tarafından talep etmeniz sizin hayrınıza olacaktır.

TAPU KAYIT ÖRNEĞİNDE HANGİ BİRLGİLERE YER VERİLİR

Tapu kaydı örneğinde şu bilgilere yer verilir;

1- Temel Tapu Kayıt Bilgisi
2- Taşınmaza Ait Şerh Beyan İrtifak Bilgileri
3- Mülkiyet Bilgileri
4- Mülkiyete Ait Rehin Bilgileri

NASIL ALINIR

Bu belge eskilerde sadece Tapu Kadastro Müdürlükleri’nden alınabiliyorken şimdilerde kullanabilenler tarafından internet üzerinden de alınabiliyor. Bunun için birçok yerde e-Devlet üzerinden alabilirsiniz yazıldığını gördüm ancak bu yolu uzatmak olacaktır. Çünkü e-Devlet’e girdiğinizde sizi WEB TAPU uygulamasına yönlendirecektir.

Bunun yerine direk bir internet tarayıcısından arama motoruna girdikten sonra arama kutucuğuna “web tapu” yazarsanız ilk sırada TKGM tarafından geliştirilen Web Tapu uygulamasına erişim bağlantısının çıktığını göreceksiniz. (https://webtapu.tkgm.gov.tr)

Bu bağlantıya tıkladığınızda sayfa sizi yönlendirecek ve üzerinize kayıtlı taşınmazın Tapu Kayıt Örneğini tapuya gitme zahmetine girmeden kolaylıkla edinebileceksiniz.

Eğer belgeyi almakta zorlanırsanız, bana ulaşabilirsiniz. Size seve seve yardımcı olabilirim.

Cihat ŞİMŞEK
“Türkiye’nin ilk yetki belgeli sorumlu emlak danışmanı”
 mail@cihatsimsek.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir