+95424618515
mail@cihatsimsek.com

Tapu randevusu nasıl alınır, nasıl iptal edilir?

Gayrimenkulde Doğru Sonuç-Emlak-Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ-Satılık-Kiralık-Daire-Remax

Tapu randevu sistemi yaklaşık 10 yıldır kullanımda. Ancak bunca yıldır kullanımda olan sistemin önemi COVİD-19 salgını sonrası önemini arttırdı. Temasın azıltılması adına sistemin kullanımı zorunlu hale getirildi. Hal böyle olunca tapu randevu sisteminin kullanımı konusunda internette aramalar da çoğaldı. Bu yazıda tapudan nasıl randevu alınır ve alınan randevu nasıl iptal edilir sorularına cevap neteliğinde bir kullanım talimatına yer vereceğim. Tapudan nasıl randevu alınır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından randevu alabilmek için şu adımları izleyin. BU BİLGİLERİ HAZIRLAYIN Randevu için kimlikte yazan ad-soyad, T.C. kimlik numarası, doğum yılı, telefon numarası ve e-posta adresinin hazır edilmesi gerekmektedir. Hangi ilde veya ilçede olduğunuz hiç farketmez tüm illerdeki tapu müdürlükleri için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası www.tkgm.gov.tr’den de randevu alacağınız sayfaya ulaşabilirsiniz. Fakat dilerseniz https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresini tarayıcınızda açarak randevu sistemine direk ulaşım da sağlayabilirsiniz. RANDEVU ALMAK İÇİN BU ADIMLARI İZLEYİN İlgili sayfa açıldığında e-Randevu seçeneğine tıklayın. Yeni randevu seçeneğini işaretleyin ve karşınıza çıkan kullanıcı sözleşmesini okuduğunuzu belirten kutucuğu işaretleyin. Daha sonra güvenlik kodunu girin. 1.Adım: Kimlik Doğrulama Güvenlik kodunu girdikten sonra gelen sayfada sizden istenen bilgileri girin. Bilgileri girip randevuyu almak için size 30 dakika süre ayrıldığını ise aklınızdan çıkarmayın. Eğer alıcı ile satıcı arasında bir gayrimenkul profesyoneli iseniz bilgilerin girilmeye başlandığı ilk sayfada ve en altta yer alan “Tellaliye sözleşmesi ile işlem yapacağım” seçeneğini işaretleyip size yetki veren kişinin kimlik numarasını sisteme girin ve bilgileri kaydederek ilerleyin. 2.Adım: İletişim Bilgileri Telefon numaranızı eksiksiz ve hatasız girmelisiniz. Çünkü gireceğiniz telefon numarasına randevu bilgileriniz mesajla iletilecek. E-posta adresi ise isteğe bağlı olarak girilebilir, girmeniz zorunlu değil. 3.Adım: Müdürlük Seçimi Bu aşamada devrini yapacağınız tapunun kayıtlı olduğu müdürlüğü seçmeniz, eğer işlem yapacağınız müdürlük tapunuzun kayıtlı olduğu müdürlük değilse bunu da bu aşamada belirtmelisiniz. 4.Adım: İşlem Seçimi Tapu müdürlüklerinde sadece satış işlemi yapılmadığından eğer bilgi belge talebi seçeneğinin de işlemler seçeneğinde karşınıza çıkacaktır. Eğer bilgi veya belge talebi için başvuru yapmak istiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz. Salgın nedeniyle bugünlerde satış başvurusu dışında herhangi bir başvuru alınmadığı için sistemde başka bir seçenekle karşılaşmayacaksınız.
  1. Adım: Randevu Tarihi Her iki tarafın müsait olduğu en yakın tarihe ve saate randevunuzu kaydetmelisiniz. Tarih kişilerin müsait zamanına uygun belirlenebilir ama saat olarak sabah erken saati hatta 8:30’u seçmeniz işlemlerin aynı gün içinde yetişmesine olanak tanıyacaktır. Aksi takdirde işleminizin bir sonraki güne sarkma ihtimali ağırlık kazanır ki bu durum genellikle sorunlara yol açmaktadır.
  2. Adım: Randevu Onayı Tüm işlemlerin sonunda son ekrana gelip randevunuzu onaylamayı unutmayın. Randevu aldığınızı zannedip tapu müdürlüğünden eli boş dönmek hele bir de bu zor günlerde büyük moral bozukluğu olabilir.
RANDEVU İPTAL ETME Aldığınız randevuyu iptal etmeniz mi gerekti. Bunun için aynı adrese girip bu defa ikinci seçenek olan “Randevu Sorgula/İptal Et”i tıklamalı ve açılan sayfada randevu almada kullandığınız cep telefonu numarası ve kimlik numarası ile sorgulama yaptıktan sonra sisteme kayıtlı randevunuzun karşısındaki “İptal Et” butonuna basarak randevunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir