+95424618515
mail@cihatsimsek.com

Çekmeköy’de ticari gayrimenkul kazandırır mı?

Gayrimenkulde Doğru Sonuç-Emlak-Çekmeköy-Taşdelen-Alemdağ-Satılık-Kiralık-Daire-Remax

Bu yazıyı Çekmeköy’de ticari gayrimenkul yatırımı düşüncesinde olanlar için kaleme alıyorum. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyecek olursam, konutta son yılların gözde ilçesi Çekmeköy’e ticari yatırım yapmak elbette son derece yerinde bir karar olur.

İlginç bir hikayeye sahip Çekmeköy… 99 depreminden sonra insanlar, korku içinde bulundukları yeri terkedip Çekmeköy’e yerleşince nüfusu gün geçtikçe artmış ve 2009 yılında ilçe olmuş bir yerleşim yeri… (Daha detaylı bilgi burada…)

Hâlâ bu cazibesini koruyor ve her deprem olduğunda insanlar akın akın Çekmeköy’e gelmeye ve burada kendilerini güvende hissetmeye devam ediyor.

2019 yılı son çeyreğinde yaşadığımız ve hafif hasarlarla atlattığımız İstanbul depreminden sonra bile insanlar Çekmeköy’e taşınmaya ve Çekmeköy’ün nüfusu merkeze göre nispeten daha az semtleri Taşdelen ve Alemdağ’ı doldurmaya devam ettiler.

Öyleki size biraz abartı gelebilir ama Çekmeköy’de kiralık daire bulmak son günlerde dermansız bir dert olarak görülmeye başlandı. Aylarca boş olduğu halde kimsenin yüzüne bakmadığı daireler bu son deprem sayesinde aynı anda birden çok talip buldu kendisine…

Dolayısıyla da Çekmeköy’ün nüfusu her ne kadar en çok deprem nedeniyle artsa da periyodik olarak artış göstermeye devam ediyor.

Artan nüfusu ile doğru orantılı olarak da ekonomiye olan katkısı ve ticaretteki canlılığı da giderek artıyor.

Doğaya yakınlığı ile çevre ilçelerden insan çekmeye de devam ediyor bir yandan…
Çekmeköy’ün ticari yapısına baktığımızda her türden faaliyetin az ya da çok kendisini gösterdiğini bazı dallarınsa henüz hiç baş vermediğini gözlemlemek mümkün..

Konutta karma bir yapıya sahip olan Çekmeköy ticari gayrimenkul türünde de karma bir görüntü veriyor.

Fabrikaların yoğun olduğu Çekmeköy’de her ne kadar orda burda biten plazaları görsek de gelişim evresindeki iş potansiyeli nedeniyle plazada arzın talepten çok daha fazla olduğunu görmek zor olmasa gerek.

Otel gibi turizm işletmelerinin de olmadığını düşünecek olursak en fazla sirkülasyonun dükkan ve mağazalarda olduğunu söyleyebilirim.

Kentsel dönüşüm nedeniyle mahalle arası caddelerde yıkılıp yeniden yapılan binaların altı yıllarca boş kalacak olmakla birlikte Çekmeköy’ün amortisman süresi kısa, kira ve yatırım değeri yüksek caddeleri yatırımcılara göz kırpar nitelikte.

Bunların başında Çavuşbaşı ve Şahinbey caddeleri geliyor. Ardındansa Çekmeköy’ün hızla büyüyen ve gelişen, devlet tarafından da üniversitelerin AR-GE bölgesi ilan edilen, özel okulları ve üniversiteleri, gelecekte gelmesi beklenen metro projesi ile Taşdelen semti yatırım için çok cazip fırsatlar sunuyor.

Taşdelen’in Turgut Özal adı verilen caddesinde canlılık Çekmeköy merkezdeki caddelerle kıyasıya bir rekabet içerisinde..

Taşdelen ile Alemdağ’ı birbirine bağlayan içerisinde bir doğa parkı bulunan genişliği ve araç park kapasitesi son derece yüksek olan Atabey caddesinde ise mevcut üniteler çoktan doldu. Bu caddenin Çekmeköy’ün ilk devlet hastanesine giden caddelerden biri olduğu ve girişine kapalı pazar yeri yapılacağını da düşündüğümüzde ileride fiyatını oldukça katlayacağa ve yatırımcısına kazandıracağa benziyor.

Kısacası eğer Çekmeköy’den satılık dükkan, mağaza ya da bir başka faal ticari gayrimenkul satın almak, ileride bir yatırımcı olarak kazanmak demek.

Benden söylemesi…

Cihat ŞİMŞEK
Gayrimenkul Danışmanı
mail@cihatsimsek.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir